DOMOV > O podjetju > Pogosta vprašanja
Predelava vozila in homologacija Vprašanja in odgovori
Predelava vozila in homologacija
Vsi deli na vozilu, ki jih obravnavajo homologacijski predpisi, morajo biti homologirani in vgrajeni skladno z veljavnimi predpisi. Praviloma so to deli ali sklopi, ki vplivajo na varnost in okoljsko primernost vozila.
Originalni tovarniški deli in oprema na vozilu so homologirani. Kadar jih moramo ali želimo zamenjati, lahko brez dodatne homologacijske odobritve to storimo samo tako, da uporabimo originalne rezervne dele.
Vsaka sprememba na originalnih homologiranih delih vozila, tudi npr.: kombinacija platišča/pnevmatike, se smatra za predelavo vozila in mora biti iz varnostnih razlogov preverjena in odobrena za določen tip vozila. Proizvajalec rezervnih delov si pridobi homologacijsko »potrdilo« (homologacijski certifikat oz. ABE) z izvedbo homologacijskega preskusa.
Za uspešno opravljen homologacijski preskus izda pooblaščena tehnična služba (npr. Preskusni laboratorij v RTI d.o.o.) tehnično poročilo o homologacijskem preskusu. V tem tehničnem poročilu, ki velja za določen tip oz. znamko vozila in njegove izvedenke, je odobritev opisno podana z vsemi zahtevanimi kontrolami in morebitnimi potrebnimi dodatnimi predelavami na vozilu. Kontrolni organ mora predelavo vsakega posameznega vozila preveriti oz. ugotoviti skladnost z zahtevami, ki so podane v tehničnem poročilu in s predpisi.
Ko v kontrolnem organu ugotovimo skladnost predelave, le-to potrdimo z vpisom v Potrdilo o skladnosti. Sočasno se tehnični podatki, ki so relevantni za predelavo, vnesejo tudi v centralno bazo tehničnih podatkov, kjer so dostopni vsem upravičencem, npr. vsem tehničnim pregledom v Sloveniji.
Kadar želite na vaše vozilo namestiti del ali sklop, ki ni tovarniško odobren in vpisan v vašem Potrdilu o skladnosti, mora biti takšna kombinacija homologacijsko odobrena. Dokazilo o homologacijski odobritvi je tehnično poročilo o odobritvi (homologacijski certifikat oz. ABE), ki ga dobite z nakupom takšnega dela ali sklopa. Iskani certifikat pa je tudi mogoče pridobiti direktno pri proizvajalcih nadomestnih delov, pri renomiranih proizvajalcih pa kar na njihovih spletnih straneh.
Predelovalec vozila, oz. servis, ki je opravil predelavo, vam je dolžan izdati tudi potrdilo oz. tehnično poročilo, s katerim potrdi, da je za zadevno predelavo ustrezno strokovno usposobljen ter da je predelavo (vgradnjo) opravil skladno z zahtevami homologacijskega tehničnega poročila, ki navaja tudi morebitne potrebne posege na vozilu. Obe poročili oz. potrdili je potrebno priložiti vlogi za odobritev predelave vozila v kontrolnem organu.
Odobritev predelave si pridobite s prijavo predelave vozila v kontrolnem organu, kjer vložite vlogo za posamično odobritev predelanega vozila z opisom predelave ter naslednjimi prilogami:
Podrobnejše informacije in obrazce vlog najdete na tej spletni strani.
Vprašanja in odgovori:
Posamična odobritev bivalnega vozila
Odobritev bivalnega vozila izdelanega v samogradnji s predelavo vozila poteka po postopku, ki je predpisan za posamično odobritev predelanega vozila. Pri predelanem vozilu, ki je bilo predhodno že odobreno (registrirano v RS oz. izdano potrdilo o skladnosti), je potrebno dokazovati, da je opravljena predelava skladna s predpisi.
Dokumenti, potrebni za odobritev bivalnega vozila:
Vozilo mora biti predelano v skladu z določili Pravilnika o delih in opremi vozil (Uradni list RS, št. 44/13, 36/14, 69/15 in 44/17)
Razen tega je potrebno upoštevati še naslednje predpise:
Kako pridobim izjavo o emisijski ustreznosti vozila
Zaradi odmere davka na motorna vozila – DMV mora kontrolni organ izdati izjavo o emisijski ustreznosti vozila. Kontrolni organ začne postopek ugotavljanja skladnosti vozila z vlogo, ki jo predloži stranka. Na osnovi podatkov iz predložene dokumentacije in identifikacije vozila izda kontrolni organ izjavo o emisijski ustreznosti vozila, na osnovi katere davčni organ odmeri DMV ali izda potrdilo o oprostitvi davčnih obveznosti. Po plačilu DMV stranka pridobi potrdilo o plačanem DMV, ki ga predloži kontrolnemu organu, oz. ga o tem obvesti, ki nato postopek zaključi.
Postopek izdaje potrdila o skladnosti se zaustavi tako dolgo, dokler davčni organ ne vnese vozila v sistem e-davki. V kolikor iz predloženih podatkov in iz baze homologacijskega organa kontrolni organ ne more pridobiti vseh potrebnih podatkov za izdajo izjave o emisijski ustreznosti, se postopek prekine, stranka pa mora sama pridobiti potrebne podatke pri pooblaščenem zastopniku proizvajalca vozila.
Vsa vozila, ki so bila predhodno registrirana v eni od držav članic EU, se obravnavajo kot “rabljena ES-homologirana vozila” (to so vozila s t.i. “evropsko homologacijo”), ne glede na to, ali ima vozilo ES-homologacijo, ali ne.
V primeru pridobitve rabljenega vozila je potrebno v kontrolnem organu oddati Vlogo za identifikacijo vozila (OBR RTI-611/x) in priložiti naslednje priloge:
Dokumente lahko pošljete tudi po telefaksu ali pošti. Ko boste poslali dokumente pokličite našo sprejemno pisarno (02) 450 26 15 ali (02) 450 26 18, da se dogovorite za termin pregleda.
Predpostavljamo, da se zanimate za uvoz rabljenega kamiona iz držav članic-EU. Takšno vozilo je moralo biti registrirano v eni od držav članic-EU in mora imeti prometno dovoljene (npr.: iz Nemčije: Fahrzeugbrief).
Za takšna vozila je potrebno izvesti identifikacijo in oceno tehničnega stanja vozila. Pri tem postopku moramo med drugim zbrati vse zahtevane tehnične podatke o vozilu in jih vnesti v državno bazo podatkov. Nato izdamo “Potrdilo o skladnosti vozila”, ki je osnova za registracijo vozil. Podrobne podatke za prijavo na identifikacijski pregled vozila najdete na naši spletni strani oz. podstraneh.
Kakšen je postopek pri uvozu vozil, ki nimajo pridobljene enotne evropske homologacije (npr. vozila iz ZDA) in prihajajo iz držav EU? Recimo primer, ko je bilo vozilo v Nemčiji registrirano in posamično odobreno na podlagi nemških nacionalnih predpisov (StVZO 70. člen), vendar nima COC dokumenta in ga tudi pooblaščen predstavnik proizvajalca vozila v Sloveniji zanj ne more izdati.
Za takšno vozilo je potrebno predložiti:
Dokazilo o lastništvu (račun)
Kako postopati v primeru izgubljene homologacije?
Dvojnik potrdila o skladnosti lahko izda zgolj organizacija, v kateri je bilo izdano originalno potrdilo o skladnosti.
Pooblaščeni zastopniki posameznih znamk izdajajo Potrdila o skladnosti za vozilo homologiranega tipa (z oznako SA) oz. izjave o ustreznosti in tehnični brezhibnosti vozila (A).
Potrdila o skladnosti za posamično odobreno vozilo (SB) in izjave o ustreznosti posamično pregledanega vozila (B) izdajajo kontrolni organi. Vlogo za izdajo dvojnika potrdila o skladnosti vozila, izdanega v RTI d.o.o., pošljite skupaj z zahtevanimi prilogami po pošti na naslov RTI d.o.o. ali po faxu (02) 461 23 74. Za informacije o izdaji in stroških pokličete po telefonu (02) 450 26 15.
Kako pridobim homologacijo zatemnjenih stekel na vozilu?
Za pregled se prijavite tako, da oddate vlogo (OBR RTI-703/x ) za posamično odobritev predelanega vozila:Po homologacijskih predpisih mora biti v višini oči voznika zagotovljeno vidno polje v širini 180°, gledano v smeri vožnje. To pomeni, da mora biti zagotovljena vidljivost skozi vetrobransko steklo, ki mora po homologacijskih predpisih imeti najmanj 75% propustnost in skozi stranska stekla ob vozniku, ki morajo imeti najmanj 70% propustnost vidne svetlobe.
Glede na naše izkušnje ugotavljamo, da dodatna zatemnitev prednjih stranskih stekel ponavadi pomeni prekoračitev mejne vrednost 70% propustnosti vidne svetlobe, tudi v primeru uporabe minimalno zatemnjenih folij. Pri osebnih vozilih so praviloma že originalna stranska stekla rahlo »tonirana«. Kadar nanje nalepimo zatemnjeno folijo (npr. s 85% propustnostjo svetlobe), je skupna propustnost skozi steklo in nalepljeno folijo praviloma neustrezna, ker je manjša od 70%.
Imam passata 1997 letnik in sem včeraj namontiral angel eyes. Kolikor vem jih je potrebno homologirati. Zanima me koliko je to za plačat? Na lučeh pa imam oznako E in zato, za vpis v kartonček, naj ne bi bilo problema.
Vse informacije o cenah storitev dobite pri naših sodelavcih na sprejemu, podrobna navodila za prijavo odobritve predelave vozila pa najdete tudi na tej povezavi.
Želel bi vpisati predelavo pnevmatik in platišč v homologacijski kartonček. Imam certifikat TUV. Kaj točno potrebujem in kako se sploh prijavim ter kako dolgo moram čakati? A se moram oglasiti pri vas na pregledu z vgrajenimi pnevmatikami in platišči ali pa lahko opravim vpis kar tako?
Odobritev nestandardne kombinacije platišča in pnevmatike, ki ni vpisana v Potrdilo o skladnosti vozila, si pridobite na RTI z vlogo (OBR RTI-703) za posamično odobritev predelanega vozila z opisom predelave ter naslednjimi prilogami:
Pri nas po potrditvi popolnosti vloge praktično ni čakalne dobe (priložene morajo biti vse zahtevane priloge), ki jo lahko pošljete tudi po faxu. Ob dogovorjenem terminu je potrebno na pregled pripeljati vozilo z vgrajeno kombinacijo platišča in pnevmatike, ki je predmet odobritve, sočasno pa dostavite še originale dokumentov, ki so bili posredovani po telefaxu. Potrdilo o skladnosti vozila z odobreno predelavo, ki je skladna s homologacijskimi predpisi, prejmete lahko še isti dan 3 ure po pregledu vozila ali naslednji dan po pošti. Podrobnejše informacije za prijavo postopka predelave vozil najdete na tej povezavi.
Pri vas sem že homologiral veliko stvari in iz izkušenj vem, da je pri pridobitvi homologacije predelanega vozila (npr. za vzmeti) potrebno predložiti certifikat, potrdilo o strokovni vgradnji in izpisek optike. Športne vzmeti sem kupil na priznanem slovenskem servisu in jih tam tudi dal strokovno vgraditi, imam vse potrebne papirje. Sedaj pa me zanima naslednje: opazil sem, da na vzmeteh ni odtisnjenih številk, torej zna to predstavljati kakšen problem pri opravljanju homologacijskega pregleda!?
V certifikatu o odobritvi vzmeti so navedeni elementi po katerih se vzmet identificira in v kolikor je med njimi tudi serijska številka tipa vzmeti, mora ta oznaka biti odtisnjena na vzmeteh.
Za vaša vprašanja s področja kontrolnih pregledov vozil nas kontaktirajte na telefon
+386 2 450 26 15 / 18 (gospodarska vozila) ali +386 2 450 26 16 / 17 (osebna vozila) ali preko spodnjega kontaktnega obrazca. Z veseljem vam bomo odgovorili v najkrajšem možnem času.
Družba RTI d.o.o. je podjetje z dolgoletno tradicijo registrirano za izvajanje raziskovalnih, razvojnih, tehničnih in poslovnih storitev. Osnovno dejavnost predstavljajo homologacijski pregledi in preizkušanja vozil vseh kategorij: identifikacije z oceno tehničnega stanja, posamične odobritve, posamične odobritve predelanega oziroma dodelanega vozila, evidentiranje predelav. –
IZVEDI VEČ…
Družba RTI d.o.o. je podjetje z dolgoletno tradicijo registrirano za izvajanje raziskovalnih, razvojnih, tehničnih in poslovnih storitev. Osnovno dejavnost predstavljajo homologacijski pregledi in preizkušanja vozil vseh kategorij: identifikacije z oceno tehničnega stanja, posamične odobritve, posamične odobritve predelanega oziroma dodelanega vozila, evidentiranje predelav. –
IZVEDI VEČ…
REGISTRACIJA IN ZAVAROVANJA VOZIL
Pon., tor., čet., pet.: od 7:00 – 15:00 ure
Sreda: od 7:00 – 17:00 ure
Telefon: +386 2 450 26 12
E-naslov: registracije@rti.si
KONTROLNI PREGLEDI VOZIL
Pon. – pet.: od 7:30 – 14:30 ure
Osebna vozila:
Telefon: +386 2 450 26 16
Telefon: +386 2 450 26 17
E-naslov: sprejem@rti.si
Gospodarska vozila:
Telefon: +386 2 450 26 15
Telefon: +386 2 450 26 18
E-naslov: sprejem.tovorni@rti.si
HOMOLOGACIJSKI PRESKUSI IN TESTIRANJA
Pon. – pet.: od 7:30 – 14:30 ure
Telefon: +386 2 450 26 48
Telefon: +386 2 450 26 36
E-naslov: meritve@rti.si
ATP CERTIFIKATI
Pon., tor., čet., pet.: od 7:00 – 15:00 ure
Sreda: od 7:00 – 17:00 ure
Telefon: +386 2 450 26 12
E-naslov: atp@rti.si
REGISTRACIJA IN ZAVAROVANJA VOZIL
Pon., tor., čet., pet.: od 7:00 – 15:00 ure
Sreda: od 7:00 – 17:00 ure
Telefon: +386 2 450 26 12
E-naslov: registracije@rti.si
KONTROLNI PREGLED VOZIL
Pon. – pet.: od 7:30 – 14:30 ure
Osebna vozila:
Telefon: +386 2 450 26 16
Telefon: +386 2 450 26 17
E-naslov: sprejem@rti.si
Gospodarska vozila:
Telefon: +386 2 450 26 15
Telefon: +386 2 450 26 18
E-naslov: sprejem.tovorni@rti.si
HOMOLOGACIJSKI PRESKUSI IN TESTIRANJA
Pon. – pet.: od 7:30 – 14:30 ure
Telefon: +386 2 450 26 48
Telefon: +386 2 450 26 36
E-naslov: meritve@rti.si
ATP CERTIFIKATI
Pon., tor., čet., pet.: od 7:00 – 15:00 ure
Sreda: od 7:00 – 17:00 ure
Telefon: +386 2 450 26 12
E-naslov: atp@rti.si